Gruzínsko – Arménsko jedinečná Kauazská cesta časom

Gruzínsko, Arménsko

12 dňový Poznávací zájazd  - letecky

FIRST MOMENT do 28.2.2018

06.04. – 17.04. 2018 cena 1258 €

08.06. – 19.06. 2018 cena 1258 €

14.09. – 25.09. 2018 cena 1258 €

Všetky ceny zájazdu môžu byť ešte upravené o aktuálne zľavy ktoré v tom čase poskytuje CK.

 

Dokonalá cesta perlami kaukazskej oblasti, pri ktorej sa vrátime v čase a nahliadneme do histórie cirkví v Arménsku a v Gruzínsku. Očarí nás nedotknutá príroda pod horou Kazbegi, či „Perla Čierneho mora“ Batumi. Nazrieme do množstva unikátnych kláštorov pod patronátom UNESCO, ale aj  významných historických pevností. Dych berúce budú aj výhľady na tyrkysové jazero Sevan a bájnu horu Aratrat. V dedinke Areni ochutnáme vynikajúce miestne vína a porovnáme si metropoly Jerevan a Tbilisi. 

 1. deň:

Večerný odlet z Budapešti do Gruzínska - mesto Kutaisi.

 1. deň:

Prílet v ranných hodinách do Kutaisi, raňajky a čaká nás návšteva mesta Gori, kde sa narodil Stalin. Aj keď sa môže zdať že názov mesta je z ruského „gory“, je to gruzínske slovo, ktoré v preklade znamená „vrch“. Uplistsikhe je prehistorické skalné a jaskynné mesto – jedna z  najstarších archeologicky doložených obytných lokalít v Gruzínsku. Prehliadneme si nádherný hradný komplex zo 17. st. Ananuri, ktorý patrí medzi najfotogenickejšie v krajine. Sídlo bolo využívané panovníkmi z regiónu Aragvi a bolo dejiskom mnohých bitiek. Ubytovanie a večera v horskom stredisku Gudauri.

 1. deň:

Pozdĺž rieky Tergi sa presunieme až do centra regiónu Kazbegi. Dedinka Stepanstsminda sa nachádza v blízkosti majestátneho vrchu Mt. Kazbegi (5047 m.n.m.) Z tohto bodu nás čaká cesta terénnym vozidlom k jedinečnému kostolu zo 14. st., Gergeti Trinity. Kostol sám o sebe je nádherný, no dych berúci je obzvlášť výhľad ktorý sa nám z tohto miesta naskytne. Budeme sa totižto nachádzať vo výške až 2170 m.n.m. Následne sa presunieme do hlavného mesta, Tbilisi. Prehliadka mesta, počas ktorej si prehliadneme krásny kostol Metekhi z 13. storočia a panoramatický výhľad na mesto si vychutnáme z pevnosti Narakila (podľa času).

 1. deň:

Voľný deň v Tbilisi alebo možnosť fakultatívne absolvovať Wine tour v regióne Kakheti. Tu sa snúbi zasnežené kaukazské pohorie s okolitými zelenými vinicami. Okrem miestnych pamiatok navštívime aj

typickú gruzínsku vínnu pivnicu, kde sa dodnes víno dorába v tradičných ílových nádobách. Táto metóda spracovania je zapísaná v zozname UNESCO.

 1. deň:

Dnešný deň nás čaká presun do susedného Arménska. Našou prvou zastávkou bude krásny kresťanský kláštor Haghpat (UNESCO). Predstavuje vrchol religióznej architektúry, ktorej jedinečný štýl sa vyvinul zo zmesi prvkov byzantskej cirkevnej architektúry a tradičnej ľudovej architektúry kaukazskej oblasti. Kláštor bol založený za vlády kráľa Abbása III. Bagratouni (Milosrdného), v roku 976. Následne sa presunieme k známemu jazeru Sevan, ktoré pokrýva viac než 5% celkovej plochy krajiny a nachádza sa vo výške okolo 2000 m.n.m. Pri jazere si prehliadneme aj krásny kláštor Sevanavank, z roku 874. Jerevan.

 1. deň:

Jerevan je mesto s bohatou históriou. Počas prehliadky mesta si prezrieme Námestie Republiky, kde sa nachádza aj sídlo vlády, či ministerstvo zahraničných vecí. Prehliadneme si Národnú galériu umení, budovu opery, park Victory, prezidentský palác a múzeum venované obetiam genocídy. Po obede, nás čaká presun z mesta do oblasti rieky Azat. Navštívime krásny Helenistický chrám Garni a vrcholom programu bude pre mnohých unikátny skalný kláštorný komplex Geghard. Komplex ako taký bol postavený v 4. storočí, pričom hlavná kaplnka bola pristavaná v roku 1215 a od roku 2000 je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

 1. deň:

Do minulosti sa vrátime pri návšteve jedinečného kláštora Khor Virap. Kaplnka tohto kláštora bola postavená už v roku 642 a postupom času sa niekoľko krát celý komplex prerábal. Z tohto miesta sa nám naskytnú naozaj neopísateľne krásne výhľady na bájnu horu Ararat. Arménsko je známe aj výrobou kvalitných vín a vynechať degustáciu a návštevu miestnych viníc v dedinke Areni by bol doslova hriech. Uprostred nedotknutej prírody sa nachádza aj krásny kláštor z 13. st. Noravank. Jeho prehliadka bude našou poslednou zastávkou pred návratom do Jerevanu.

 1. deň:

Pred nami je cesta do mesta Echmiadzin. Cestou nás čaká zastávka pri jednom zo siedmych divov Arménska, kostol Sv. Hripsima (UNESCO). Na zozname svetového dedičstva UNESCO je aj katedrála Echtmiadzin, sídlo hlavy Arménskej cirkvi. Pri ceste naspäť sa zastavíme pri ruinách chrámu Zvartnots (UNESCO). Pokračujeme cez kláštor Hovhannavank až do druhého najväčšieho mesta krajiny, Gyumri. Podvečerná prehliadka mesta.

 1. deň:

Dnes smerujeme naspäť do Gruzínska. Navštívime unikátne jaskynné mesto z Fruzínskej zlatej doby, Vardzia. Komplex sa skladá z takmer troch tisíc jaskýň a je dlhý približne pol kilometra. Nachádzajú sa tu tiež nádherné fresky z 12. st. Ešte pred touto zastávkou si však spravíme krátku „foto“ zastávku pri jednej z najstarších pevností v krajine, Khertvisi. Akhalstikhe.

 1. deň:

V kúpeľnom meste Boroji, sa prejdeme miestnym parkom s prírodnými prameňmi. Následne naberieme smer Kutaisi. Po príchode nás čaká prehliadka katedrály Gelati a Bagrati. Obidva tieto historické skvosty sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

 1. deň:

Gruzínsko ponúka aj príjemný oddych pri Čiernom mori a najznámejším strediskom je mesto Batumi. Mesto je často nazývané ako „Perla Črierneho mora“. Prejdeme sa starým mestom, ktorého história siaha až do 8. storočia a súčasťou je krásna botanická záhrada. Symbolom modernej časti je asi 7 km dlhá promenáda. Nájdeme na nej množstvo obchodíkov, barov a reštaurácii. Námestie Piazza je považované za jedno z najkrajších v celej krajine. Batumi je asi jediné mesto, ktoré môže konkurovať Tbilisi v politickom a kultúrnom smere. Návrat do Kutaisi.

 1. deň:

Krátko po polnoci transfer na letisko a odlet do Budapešti. 

Cena zahŕňa

Leteckú dopravu z Budapešti. Transfer BA – letisko – BA. Miestne transfery.  10 x ubytovanie v 3* hoteli s polpenziou, vstupy do pamiatok podľa programu. Ochutnávku vín v dedine Areni. Sprievodca CK SATUR.

Cena nezahŕňa

Stravu a nápoje nezahrnuté v programe. Cestovné poistenie.

 Povinné doplatky

Servisné poplatky 290 EUR. Prepitné pre vodičov a miestnych sprievodcov 30 EUR/osoba (vyberie sprievodca po prílete).

Ostatné doplatky

Príplatok za jednolôžkovú izbu 220 EUR. Fakultatívna Wine tour 60 EUR (platba na mieste).

Upozornenie  Zmena odletových miest, letových časov a programu vyhradená.

 

©2018 S-WAY. All Rights Reserved.

Search